יוסף הגלילי 27 רמת גן

  
 

 

בס"ד 

               מטבעות זהב בעידן המודרני

 

  בעבר הכסף שאנו מכירים היום היה מגובה בזהב ממשי כלומר בחומר אשר היה נמצא במרתפי הבנקים הממשלתיים,מדינות היו מדפיסות כסף רק כאשר הכסף היה מגובה במטילי זהב אמיתיים וכך הייתה מתנהלת הכלכלה.

  בשלב מסוים כאשר ארצות הברית הפסיקה להשתמש במודל זה הכסף הפך להיות דבר מופשט ומטילי הזהב נשארו במרתפי הבנקים אך אמנם כבר לא היה קשר בין מטיל הזהב שנמצא בבנק לבין השטרות שאנו מכירים.

  אם כן נשאר לנו להבין מה ערכו של הזהב בעידן המודרני, אדם שמחזיק בביתו מטבעות זהב או אפילו מטיל זהב האם כדאי לו להמיר את הזהב שבאמתחתו בכסף עובר לסוחר או שאולי כדאי לו לשמור את הזהב לזמנים שבו הוא יהיה מצרך מבוקש כאשר עתיד השטרות יהיה בלתי נודע.

  אכן כדי להבין את התשובה לשאלה זו עלינו להבין תחילה כיצד מתנהלת הכלכלה בימינו ואיך בעצם המדינות מדפיסות את השטרות או את המטבעות שאנו משתמשים ביום יום האם בעצם הן יכולות להדפיס שטרות ככל העולה על רוחן?!

  אכן היריעה במאמר זה קצרה היריעה מלהכיל נושא מורכב כזה שנלמד בבתי הספר לכלכלה,ובכל אופן בקיצור נמרץ נוכל לנסות לפשט את העניין עד כמה שניתן ולומר שאם הם ידפיסו כמויות נדיבות מידי של שטרות ערכן ירד ויגרום לכך שבחורף הקרוב אנשים יסיקו את תנוריהם בשטרות,הבעיות האלו לא קיימות כשבבעלותנו מטבעות זהב בכל צורה שהיא.

  אנשים רבים מעדיפים להשאיר לעצמם  את הזהב שברשותם ואף לרכוש עוד זהב לימים שבהם השטרות שהמדינות מדפיסות יהיו בעלות ערך נמוך,אך אמנם יש אנשים מסוג אחר שמעדיפים למכור את הזהב שברשותם ולהמיר אותו בשטרות עובר לסוחר לרוב כמובן מהצורך המידי במזומנים.

  להרבה אנשים יש מטבעות זהב ברשותם שהגיעו אליהם לפעמים בירושה ובדרכים שונות ומגוונות,ישנם סוגים רבים של מטבעות זהב אשר בעבר הונפקו על ידי המדינות כאשר ערכם משתנה וכמו כן ישנם מספר מרכיבים שקובעים את ערכן.

  ערכו הנומינלי של הזהב אינו שווה שום דבר אך המתכת עצמה אכן שווה כסף מי שברשותו מטבעות זהב או מטילי זהב יכול להגיע למומחה בתחום ולקבל הערכה על השווי של הזהב שברשותו.


 


טואול - בניית אתרים